Deli Deli

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chaos.jpg

Bazen delirmiş olabileceğim geliyor aklıma, ama farkında olmadan. Hani akıl hastaları hep “ben deli değilim” derler ya ben de acaba onlar gibi miyim? Belki de şu anda bir deli gömleğine bağlanmış, kapısında küçücük bir penceresi olan beyaz, yumuşak bir odada bir o yana bir bu yana salınıyorumdur. Bu yaşadığımı sandığım hayat da tamamen kurgusudur bilinçaltımın ya da bizim bilinçaltı diye adlandırdığımız o meçhulün. Meçhul diyorum çünkü psikolojinin kabul ettiği kavramlar ve onların isimleriyle ilgili bir yığın şüphe var içimde – hem bir de deliyim ya, ondan.
Eğer öyleyse çok muhteşem bir hayal gücüm var demektir. Şu etrafımda gördüğüm, duyduğum, hissettiğim şeylere bir bak: sınırsız bir hayal gücü, muhteşem bir yaratıcılık eseri gibi durmuyor mu?
Tüm ömrünün aslında bundan ibaret olduğunu bir düşünsene. Zaman kavramı da kalmazdı. Şimdiye kadar geçirdiğim zaman benim algıladığım gibi yıllardan değil de günlerden ya da saatlerden oluşuyorsa…
Deliliğimin farkındalığını yaşamak sıfır noktasına varmakla aynı şey olabilir mi? Tamam, zihnimdeki deli olabileceğim ve dış dünyada görüp duyduğum her şeyin o deli aklımın bilinçaltından çıkmış olabileceği teorisi tam fantastik bir kurgu gibi geliyor kulağa, ama zaten bir ara kendimi kaptırdığım ve hala kapılmış olmaya devam ettiğim Havai öğretisi de buna benzer bir şey söylemiyor mu?
“Dış dünyamızda ne olup bitiyorsa, bunların her biri bizim iç dünyamızın bir ürünü.” Hatıralarımız ve bilinçaltı programlarımız, kişisel tarihimiz- haritamız, bizi kuşatan dış dünyayı şekillendiriyor. Hayatımıza giren insanlar, onların yaptıkları hatta tamamen bizimle ilgisiz gibi görünen kendi yaşamları… Yani görüp duyduğumuz, hissettiğimiz, deneyimlediğimiz her şey bizim kendi iç dünyamızın bir ürünü. Hatta iç ve dış dünya dediğimiz de, her zaman ifade ettiğimiz gibi birbirinden ayrı şeyler değil.
Bu müthiş bir şey değil mi? Eğer orada gördüğümü ben yarattıysam, onu değiştirmek de benim elimde. Tanrı rolü mü oynuyorum? Herkes bunu kendince, değişik şekillerde yapıyor zaten, ben de istediğimi yaparım. Artık her şeyi yeniden şekillendirebilirim, deli aklımın kendini oradan oraya savuran bilinçaltını yeniden programlayabilirim.
Ama ya bu arada deliliğim deli olduğunun farkına varırsa… Ya aslında deli olduğum o dünyaya geri dönmek zorunda kalırsam… Orada neyle karşılaşacağımı bilmiyorum. Ya yeniden başlamam gerekirse…

 

Özgün içerik: DEBD299035F7CD0AC24CD933E5DB865E348E908C

Reklamlar

2 comments on “Deli Deli

  1. ümit dedi ki:

    bu çok başarılı bir zihin kovalamacası olmuş, hızına erişemedim..

  2. peacefulmarvin dedi ki:

    ben kovalarken de erişemedim, yoksa uzar gider…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s