Basıp Gitmeler Üzerine

Ada vapuruna binip bir de tam meşhur İstanbul siluetine bakan bir yerde oturup yol alırken dikkatimi en çok çeken, neredeyse iki üç dakikada bir kalkan uçaklar oluyor.
Yeşilköy’den kalkan uçaklar ilk önce mutlaka o İstanbul, daha doğrusu Sarayburnu siluetinin üzerinden yükseliyorlar. Onları hep gözden kayboluncaya dek seyrediyorum. Hani utanmasam el sallayacağım. İşte ben o uçakları her gördüğümde içimdeki gitme isteği daha da kabarıyor. Nereye gittiği hiç farketmez, hatta Lost adasına bile iniş yapsa- ki tercihimdir ve hatta “iniş yapsa” diyerek nasıl da yumuşattım vaziyeti gördünüz- farketmez, yeter ki olduğum yerden farklı bir yere götürsün beni.
Aynı hissi seyahat firmalarının şehiriçi servislerini görünce de yaşıyorum. Işıklarda durmuşken tam sırası işte, atla birine git otogara, al bir bilet en yakın otobüs kaçtaysa, yine farketmez nereye gittiği, bas git. Kimseye de söylemeyeceksin ama nereye gideceğini, hiç değilse bir süre kaybol. Sonra kart atarsın bir yerlerden.
Bir de trenler var tabi, ki onlar ayrı bir yazıyı hak ediyor. Hem o daha bir törensel olmalı. Öyle habersiz gitmeyeceksin. Birileri uğurlayacak, el sallayacak, mendil sallayacak falan. Ama yine nereye gittiğinin bir önemi yok. Zaten trenin kendisi başlı başına bir varış noktası gibi.
İşte böyle, örümcek ağı örer gibi dolanıp durup bir orada bir burada, anılar düşüreceksin en sonunda ağına. Hem de ne anılar!..

Bak buradan bir aforizma bile çıkar şimdi:
“Hayat bir örümcek ağıdır. Anılar da ağına düşürdüğün avlar.”
Niye av dedim? Çünkü güzel anılar avcı gibi pusuya yatmadan yakalanamıyor. Ama iyi niyetten sapmadan tabi. Avcı, pusu vs. biraz olumsuz çağrışım yaptı da bende, ondan diyorum.
Neyse konu dağılıyor biraz. Olsun, zaten söyleyeceklerim de bu kadardı.

Yoldakilere iyi yolculuklar, yola çıkmayı bekleyenlere ise iyi cesaretler!

Reklamlar

2 comments on “Basıp Gitmeler Üzerine

  1. ümit dedi ki:

    buradaki istanbulu çıkarıp yerine izmiri koyarsam eğer, ben yazmış gibi olabilirim. o kadar ki aynı, ve o kadar gitmek isteği dolu bende de..

    • peacefulmarvin dedi ki:

      o kadar, yani şarkıdaki kadar, karamsar olmamakla birlikte, Erol Evgin’den gelsin diyorum: “Aldım Başımı Gidiyorum”…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s