Kerpetenle Gelen Mutluluk

Ağrıyan dişi çekmek kadar rahatlatıcı neler vardır hayatta? Keşke tüm acılarımızdan, dertlerimizden kurtulmak da aynen böyle, bir dişçi koltuğunda olduğu gibi, tek seferde gerçekleşebilseydi. Kökten… Kolay bir şey demiyorum tabii ki, azıcık mecaz yapayım dedim.

Ama şu geliyor aklıma, ağrıyan dişin söküp atılmasıyla, acılarımızdan kurtulmamız arasındaki benzerliği düşünürken: Biraz intikam soğukluğu taşıyor gibi bu. Hani acımızın harareti içinde, pek yapıcı düşünemiyor muyuz nedir; “şundan bir an önce kurtulmalıyım” aceleciliğiyle, ne var ne yoksa söküp atalım istiyoruz. İyileştirmek ve daha yararlanılabilir hale getirmek yerine, onunla ilgili her şeyi silip atmak… Bir kişi, bir anı, bir mekan gibi, onu hatırlatacak herhangi bir şey…

Dişi çekmek acılıdır, ilk anda. Sonrası bir rahatlama, “oh, kurtuldum ağrımdan” falan, filan… Sızısı da geçer bir zaman sonra. Ama boşluğu kalır. Ne kadar oh çeksek de, bazen gelir lokmalar o boşluğa takılır, canımızı acıtır.

Her şey birbirine bağlı, bir birlik ve bütünlük içinde, biz her zaman idrak edemesek de. Yol yordam mı bilmiyoruz, nedendir… Hep bir sabırsızlık, bir tezcanlılık içindeyiz. Almışız elimize bir kerpeten, deli divane dolanıyoruz. Mutluluğu arıyoruz, en ağrısızından, acısızından.

Takma dişlerden hiç bahsetmiyorum, gerçeğinin yerini hiç tutmaz ya hani. Bu mecazlar uzar gider yoksa.

Özgün içerik: EA888C5757F85A8DFAEAE6C394B7E25F304A51CF

Reklamlar

4 comments on “Kerpetenle Gelen Mutluluk

 1. ümit dedi ki:

  Çok güzel bir metafor olmuş.. Ama peki ya dişçiden korkanlar? Onlar da hayatını değiştirmeye, acılarından ve onların çözümlerinden kaçmaya öylesine alışkın ki..

 2. peacefulmarvin dedi ki:

  Hmm evet, bu da güzel bi tespit. Çok doğru..

  • Ümit dedi ki:

   ..ve değişen şey yok işte, hala korku, çokça atalet..

   • peacefulmarvin dedi ki:

    ben yine geçer diyorum en sonunda. dişçi korkusu da geçer ya, artık ağrı dayanılmaz olduğunda ne gelir elden.. ama iş oraya varmasın, benim dileğim bu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s