Kürk Mantolu Madonna Kültür Elçisi Olursa

Gözümüz aydın, roman uyarlamalarına bir yenisi daha ekleniyor. Hem de bu sefer işin içinde “Devlet Baba” var.
Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonnası’nı filme çekeceklermiş. Ntvmsnbc de haberin başlığını “Sabahattin Ali’ye iade-i itibar” diye atmış. Başbakanlık sözümona Türkiye’nin yurtdışında etkili biçimde tanıtımını amaçlarken böyle dahiyane bir fikir gelmiş önlerine bazı senaristler tarafından, onlar da hayır dememiş. Eh üzerinden prim yapılacak bir şey daha çıkmış oluyor fena mı: Sabahattin Ali’ye itibarını geri kazandırmak. Acaba neye göre, kime göre? İtibarını kaybetmiş de bizim mi haberimiz yoktu?

Artık Raif Efendi’nin, Maria Puder’in posasını çıkartana kadar, beynimizi, vicdanımızı, ruhumuzu sömürecekleri bir malzeme daha buldular kendilerine reyting ve iktidar canavarları. Her sezon aman daha çok heyecan, merak uyandırayım, reytingleri artırayım diye çekiştire çekiştire, bir sezon daha uzatmak uğruna olur olmadık mevzularla yamaya yamaya mutanta çevirip mundar ettikleri güzelim klasiklerimiz yetmedi, sıradaki acaba hangisi derken bunu çıkardılar karşımıza.

İşin en sinir bozucu yanı da şu: Başbakanlık yani devlet istiyormuş efendim bu eserin senaryolaştırılmasını. Ülkemizi ecnebi memleketlere tanıtmaya vesile olacakmış.

Bu devlet bula bula Sabahattin Ali’yi mi buldu ülkemizi, kültürümüzü tanıtmak için? Sabahattin Ali bu toprakların, bu memleketin insanıyken, belki de yazdıkları yazacaklarının binde biriyken, susturmasını, katletmesini bildiler de şimdi ne yüzle eserleri üzerinden külürümüzü tanıtmaya girişiyorlar? Günah mı çıkartacak birileri bu yolla? Yarın çıkıp, ama efendim, biz vaktinde kıymetini bilemedik, vatanından kopardığımız, sürgüne zorladığımız, gitmezse bir kaşık suda boğacağımız niceleri gibi onu da yanlış anladık, hatta anlamadık; bu yolla onu anıyoruz, falan mı diyecek?

Devlet önce meçhule fırlatıp attığı Sabahattin Ali’nin cenazesini, mezarının yerini göstersin, gerçek katillerini çıkartsın ortaya. Sonra da rahat bıraksın, dokunmasınlar kirli elleriyle!

– Bundan sonrasını söz konusu romanı henüz okumadıysanız okumamanızı tavsiye ederim zira fena halde spoiler içeriyor. Filme dair spoiler yerine geçer mi bilemem, eserlerin orjinaline sadık kalmadıklarını biliyoruz bir çok örnekten. Ama keyifle bir Sabahattin Ali romanı okuyayım diyorsanız burada noktayı koyun derim. –

Hem merak edip izlemek izleyenlere de söyleyeyim sonunu, Maria Puder sonunda ölüyor, hem de Raif Efendi’den olan kızını öksüz bırakarak, Raif Efendi de yıllar sonra öğreniyor bir kızı olduğunu Maria Puder’den ve hem de Maria Puder’in ona asla ihanet etmediğini. Sonra kendi de ölüyor.
Ha kitabı zaten okumuş ve filmini merak edenlere de söyleyeyim, hayal kırıklığına şimdiden hazırlıklı olun.

Not: Kızı Filiz Ali’nin açıklaması ve ntvmsnbc’nin haberi.

Özgün içerik: 8504939FD24AD534A687D3E0AEBC92CB42BBAC2D

Reklamlar

6 comments on “Kürk Mantolu Madonna Kültür Elçisi Olursa

  1. ümit dedi ki:

    Benden önce davranmışsın, ama kelimesi kelimesine katılıyorum, bir de ekleme yapıyorum. Sabahattin Ali o kadar naif birisiydi ki, değil film milm işini, bu denli gündeme gelmeyi bile istemezdi. En azından bu şekilde.. Ayrıca sonunu yazman çok acımasızca olmuş! :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s