İkiz Köşklerin Mahzun Kardeşleri

İkiz köşkleri bilir misiniz? Hani simetrik olarak, yan yana  inşa edilmiş ahşap köşkler.

Bizim adalarda, Prens Adaları’nda yani, ahşap köşkleri bolca görmek mümkün. İşte kimileri de şimdi bahsedeceğim ikiz olanlarından.

Aslında söze başlamadan önce bir şeyi düzeltmekte de fayda var; bolca dedim ama, yıllar içinde yana yakıla ve bazen de yıkılmak suretiyle, sayıları iyice azaldı ahşap yapıların. Her biri de kendine has güzellikte ve özenle yapılmış, her santimi ustalıkla işlenmiş bu yapılar daha çok özeni ve ilgiyi hak ediyorlar. Hele ki adaların kimliğini oluşturan ögelerden biri olan mimari dokuyu korumak şart.

Gel gelelim ikiz köşklere. Ben bu ikiz köşkleri nerede görsem, hep birinin diğerine göre daha çok ihmal edildiği hatta neredeyse uzun yıllardır hiç el değmemiş halde, bakımsız ve yıkılmaya yüz tuttuğu dikkatimi çekiyor. Bunun istisnalarına çok az rastladım. Bir taraf bakımlıyken, boyası tamiri yapılmış ve içinde yaşayan varken, diğeri içinde yaşayan insanlar bulunsa bile her an yıkılacakmış gibi duruyor. Üvey kardeş gibi; üstünde yamalı elbisesi, mahzun gözlerle bakan besleme gibi. Veyahut cami avlusuna terkedilmiş evlat gibi.

Buraya koyduğum fotografta da bunun çok tipik bir örneğini görüyorsunuz. Bakımsız olanın önündeki kaldırıma dikilmiş ağaç bile çelimsiz, sıska ve bakımsız kalmış. Kurumadığı mucize. Diğeri öyle mi ya? Sanki önüne dikildiği evin haklı gururuna biraz da kibir katıyor, yanındakine nispet yapıyor.

Ama bir başka şey daha var; bu garip üvey kardeş, doğanın gariplerine kol kanat germiş, kendi muhtaç haline bakmadan. Balkonu, saçak altı, pencere önü demeden güvercinlere mesken olmuş. Gördüğü azıcık ilgiye, onlara yuva sağlayarak karşılık vermiş.

Benim diyeceğim odur ki, kimilerine gösterilen alâka, bu bîçare, zavallı kardeşlerine de gösterilsin. Onlar da boyanmak, allanıp pullanmak ister.

.

Reklamlar

4 comments on “İkiz Köşklerin Mahzun Kardeşleri

 1. Shiprim dedi ki:

  Yemin ediyorum bak, yeminle, hakikatten çok haklısın ha. Bizim buradakiler de hep öyle, kural mı bu ki acaba?

  Mamafih bence soldaki çok daha güzel..

 2. Aze dedi ki:

  Hayattaki bütün zıtlıkları saydım içimden resme bakarken. Güzel resim. Ağaç kısmı çok ilginç yalnız, ağaçların kaldırımda olduğunu sanıyorum, öyle ise, bu şekilde denk gelmesi çok ilginç. Biri karşı kaldırımda gibi ama, yine de ilginç…

  • peacefulmarvin dedi ki:

   Ağaçlar fotografa bakarken dikkatimi çekti benim de, ikisi de aynı kaldırımdaydı, evlerin tam önünde.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s